Fiska på Österlen


Simrishamn som länge ansetts som Europas bästa ställe för laxtrolling erbjuder enorma ytor till havs att fiska på. Även kustfiske efter havsöring är i toppklass längs Skånes kust.

 

Bengtssons Loge är stället de flesta trolling- och kustfiskare bor på. Gott om plats att parkera trailer och båt, samt erbjuds frysplats, torkrum m.m.

Och för att inte tala om alla fiskehistorier som berättas på kvällarna.

 

Vi hjälper gärna till med förfrågningar om guidningar med några av Nordens mest erfarna guider med behörighet och godkända båtar. (se info nedan)

Vi som driver Bengtssons Loge (Patrik & Sanna) är själva mycket intresserade och engagerade i fiske. Patrik har många dagar på Östersjön de sista åren och lyckades bland annat ta ”Grand Slam” på Trolling Master Bornholm 2013, så här finns alltid aktuella rapporter.

 

Varmt välkomna till trollingmetropolen Simrishamn!

Per Lundberg

Fiskeguide - Wild Water fishing

+46 (0)701-80 02 01

per@wildwater.se

Läs mer om Per.


wildwater.se

Jonas Ander

Fiskeguide - Wild Water fishing

+46 (0)702-39 33 59

jonas@wildwater.se

Läs mer om Jonas.

 

wildwater.se

Lars Hedberg

Fiskeguide - Wild Water fishing

+46 (0)709-42 41 42

lars@wildwater.se

Läs mer om Lars.

 

wildwater.se

Per Sjøstrøm

Fiskeguide - Wild Water fishing

+45 23 24 98 41

per@wildwater.dk

Läs mer om Per.

 

wildwater.se

Andreas Ander

Fiskeguide - Wild Water fishing

+46 (0) 705 - 93 29 31

andreas@wildwater.se

Läs mer om Andreas.


wildwater.se

Johan Abelson

Fiskeguide - Abelfishing

+46 (0) 708 - 76 89 10

johan@abelfishing.com

Läs mer om Johan.


abelfishing.com

Bengtssons Loge



Vandrarhem och pub i härlig miljö, beläget i Gröstorp på vackra Österlen.

KONTAKTA OSS


Adress: Gröstorps bygata 1, Simrishamn

Mail: logen@bengtssonsloge.se

Telefon: +46(0) 700-00 94 37

© Copyright. All Rights Reserved.